Neden LaliCrea?

Endemic Jewelry By Kemal Akdemir

"Mücevher parçası” öncelikle bir kavram, bir fikirdir. Böyle bir fikir ancak ustası tarafından bir dolu değerli malzemeler, ustalık, arge ve sanatsal bütünlük ile belirlenir ve canlandırılır.

Yani, benzersiz nesnelerle, kıymetli maden ve taşlar, sıra dışı ve alışılmamış malzemeler(organik dişler, fosiller,egzotik ağaçlar ve renkli taşlar vs.) ile hayata geçirilir.

Olağanüstü giyilebilir nesnelerin güzel bir kombinasyon kurması için, 45 yılı aşkın bir süredir oluşan, tecrübe ve Ar-ge’mi (edinme, görme, işleme yeteneği) işime katarak soluk alıp verdim. Uzun yıllardır Lalique tarzı Art Nouveau sanat akımı etkisindeyim. Size şimdi Lalique Creative'den bahsedeyim.

Lalique mücevherlerini 4 elementin (su, hava, toprak, ateş) doğasını bozmadan mitolojik bir titizlikle düşsellik kazandırıp, sanki yaşam verircesine bir eser oluşumu genomuna sahiptir. Bu lalique’in çalışmalarında ki karakteristik özellik, bir DNA gibidir. Tüm eserleri adeta tasarım bütünlüğüyle onun imzasını taşır. Lalique’in temel aldığı doğurgan bu 4 malzeme tüm zamanların çağdaş yorumuna adapte edilebilmiştir. Lalique hikayelerinin tutku oluşturma süreci gerçekten ögelerin kullanım tarzından algılanabilir. 1800’lü yılların son çeyreğinde başlattığı akım, (Art Nouveau) sanayi devrimine karşı halka istihdam sağlamaya çalışmak amacını da içerir gibidir. Çünkü üretimler tamamen el işçiliğine dayalıdır. Yani sanatın vazgeçilmezi 'insan hatası içerir'. Bu ise, işe ruh katacaktır. Lalique bir daha asla aynısı oluşturulamayacak eserleri büyük bir hazla ustalığın birleşiminden oluşan o sihirli formülü adeta ruhuyla buluşturmayı başarmıştır ve Dünya sanat hazinesi koleksiyonunu, doğanın bozulmaz güzelliğini malzemesinin temeli haline getirmiş Lalique’le zenginleştirmiştir. Sanat, bu yolculukta, giyilebilir eserlere dönüşürken, adeta malzemeler, kontrastlar ve armoniler şekillenip birleştirilerek birbirlerini tamamlar gibidir. Bu malzemelerin tümünü muhteşem yapan ise, alışılmadık tedavi ‘Art Nouveau’ tekniğinin geleneksel tezgah elişçiliğiyle ustaca birleşimi olup, bu adeta bir rüya gibidir. Tıpkı koruyucu ikinci bir deri gibi, duygu ve tutku dolu. Altın, platin, paladyum, gümüş, elmas ve minenin vs malzemelerin olağanüstü tasarım bütünlüğü sizi de büyüleyebilir. Bende olduğu gibi. Lalique'in tarzı, yani izlediği yol, tasarımcıya sonsuz bir bakış açısı sunmaktadır. Lalique her çağa uyum sağlayabilecek, insanın düşselliğinin sınırlarını zevkle sonuna kadar kullanabileceği bir tasarım dünyasının temellerini atmış ve bu akımın damgasını da tüm sanatçılara taşıma sorumluluğunu hediye etmiştir. Bu yaratıcı damgayı taşımak sorumluluğunu üstlenen bir sanatçı omak istiyorum. Bu yüzden 'Lalique Creative' yani ' Lalicrea ' benim sanat misyonumdur.

Tanışmak ve bu ruhu görmek için randevu almanız yeterlidir. Paylaşmak üzere, sağlıcakla, mutlu, sevgiyle ve sanatta kalın.

Röportaj